British Heart Foundation - Idris Dibble Cup

Cardiff Bay Yacht Club

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 2000 21033 CBYC Helen Phillips Andrew Phillips 1100 1.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 10.0 7.0
2nd Laser Radial 200260 CYC Aidan Bell   1135 (3.5) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 10.5 7.0
3rd FF15 2532 CBYC David Moore Neil Harding 1051 2.0 (7.0) 6.0 4.0 4.0 3.0 26.0 19.0
4th RS100 413 CYC Tom Powell   1000 3.5 5.0 (8.0) 5.0 5.0 4.0 30.5 22.5
5th RS200 454 CYC Toby Bedford Liz Beford 1047 5.0 (8.0) 3.5 6.0 6.0 6.0 34.5 26.5
6th RS400 906 CBYC Matt Sayer   944 RDGa (9.0) 7.0 8.0 3.0 5.0 38.4 29.4
7th 2000 21110 CYC Jon Rennison   1100 7.0 (10.0) 10.0 7.0 8.0 10.0 52.0 42.0
8th 2000 2940 CBYC Paul Thomas   1100 6.0 4.0 3.5 11.0 (DNC) DNC 60.5 42.5
9th Laser 150789 CBYC Barney Procter   1091 (DNC) 3.0 5.0 2.0 DNC DNC 64.0 46.0
10th Rooster 8.1 548 CBYC Mark Walker   1040 9.0 11.0 11.0 (14.0) 7.0 8.0 60.0 46.0
11th 2000 2057 CBYC Martin Roots Emily / Charlotte Roots 1100 8.0 (14.0) 12.0 12.0 11.0 7.0 64.0 50.0
12th FF15 2286 CYC Lawrence Wells Graham Elder 1051 (DNF) 13.0 13.0 10.0 10.0 9.0 73.0 55.0
13th Lark 2362 CYC Mike Tyers   1073 (DNC) DNC 14.0 13.0 9.0 11.0 83.0 65.0
14th 2000 21142 CYC Filip Orzechowski   1100 (DNC) 12.0 9.0 9.0 DNC DNC 84.0 66.0
15th Laser 190996 CBYC Chris Procter   1091 (DNC) 6.0 DNF DNC DNC DNC 96.0 78.0
16th Firefly 2390 CBYC Bob Holdham   1163 10.0 (DNC) DNC DNC DNC DNC 100.0 82.0
17th Laser 4.7 135842 CBYC Claire Bartlett   1195 (DNF) DNF DNF DNC DNC DNC 108.0 90.0
sw.fleets["overall"].races["r1"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r1"].rank = 1;

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 2000 21033 CBYC Helen Phillips Andrew Phillips 1100 22.21 0.20.19 1.0
2 FF15 2532 CBYC David Moore Neil Harding 1051 21.37 0.20.34 2.0
3 Laser Radial 200260 CYC Aidan Bell   1135 23.40 0.20.51 3.5
3 RS100 413 CYC Tom Powell   1000 20.51 0.20.51 3.5
5 RS200 454 CYC Toby Bedford Liz Beford 1047 22.06 0.21.06 5.0
6 2000 2940 CBYC Paul Thomas   1100 23.23 0.21.15 6.0
7 RS400 906 CBYC Matt Sayer   944 RDGa   6.4
8 2000 21110 CYC Jon Rennison   1100 24.10 0.21.58 7.0
9 2000 2057 CBYC Martin Roots Emily / Charlotte Roots 1100 25.25 0.23.06 8.0
10 Rooster 8.1 548 CBYC Mark Walker   1040 24.16 0.23.20 9.0
11 Firefly 2390 CBYC Bob Holdham   1163 27.13 0.23.24 10.0
12 FF15 2286 CYC Lawrence Wells Graham Elder 1051 DNF   18.0
12 Laser 4.7 135842 CBYC Claire Bartlett   1195 DNF   18.0
sw.fleets["overall"].races["r2"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r2"].rank = 2;

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 200260 CYC Aidan Bell   1135 21.04 0.18.34 1.0
2 2000 21033 CBYC Helen Phillips Andrew Phillips 1100 20.59 0.19.05 2.0
3 Laser 150789 CBYC Barney Procter   1091 20.54 0.19.09 3.0
4 2000 2940 CBYC Paul Thomas   1100 21.27 0.19.30 4.0
5 RS100 413 CYC Tom Powell   1000 19.34 0.19.34 5.0
6 Laser 190996 CBYC Chris Procter   1091 21.26 0.19.39 6.0
7 FF15 2532 CBYC David Moore Neil Harding 1051 20.57 0.19.56 7.0
8 RS200 454 CYC Toby Bedford Liz Beford 1047 21.06 0.20.09 8.0
9 RS400 906 CBYC Matt Sayer   944 19.37 0.20.47 9.0
10 2000 21110 CYC Jon Rennison   1100 23.18 0.21.11 10.0
11 Rooster 8.1 548 CBYC Mark Walker   1040 22.21 0.21.29 11.0
12 2000 21142 CYC Filip Orzechowski   1100 23.42 0.21.33 12.0
13 FF15 2286 CYC Lawrence Wells Graham Elder 1051 22.57 0.21.50 13.0
14 2000 2057 CBYC Martin Roots Emily / Charlotte Roots 1100 25.30 0.23.11 14.0
15 Laser 4.7 135842 CBYC Claire Bartlett   1195 DNF   18.0
sw.fleets["overall"].races["r3"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r3"].rank = 3;

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 2000 21033 CBYC Helen Phillips Andrew Phillips 1100 19.44 0.17.56 1.0
2 Laser Radial 200260 CYC Aidan Bell   1135 20.58 0.18.28 2.0
3 RS200 454 CYC Toby Bedford Liz Beford 1047 19.54 0.19.00 3.5
3 2000 2940 CBYC Paul Thomas   1100 20.54 0.19.00 3.5
5 Laser 150789 CBYC Barney Procter   1091 20.51 0.19.07 5.0
6 FF15 2532 CBYC David Moore Neil Harding 1051 20.25 0.19.26 6.0
7 RS400 906 CBYC Matt Sayer   944 18.34 0.19.40 7.0
8 RS100 413 CYC Tom Powell   1000 19.58 0.19.58 8.0
9 2000 21142 CYC Filip Orzechowski   1100 22.47 0.20.43 9.0
10 2000 21110 CYC Jon Rennison   1100 23.17 0.21.10 10.0
11 Rooster 8.1 548 CBYC Mark Walker   1040 22.19 0.21.28 11.0
12 2000 2057 CBYC Martin Roots Emily / Charlotte Roots 1100 24.11 0.21.59 12.0
13 FF15 2286 CYC Lawrence Wells Graham Elder 1051 23.16 0.22.08 13.0
14 Lark 2362 CYC Mike Tyers   1073 24.03 0.22.25 14.0
15 Laser 190996 CBYC Chris Procter   1091 DNF   18.0
15 Laser 4.7 135842 CBYC Claire Bartlett   1195 DNF   18.0
sw.fleets["overall"].races["r4"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r4"].rank = 4;

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 200260 CYC Aidan Bell   1135 17.50 0.15.43 1.0
2 Laser 150789 CBYC Barney Procter   1091 17.15 0.15.49 2.0
3 2000 21033 CBYC Helen Phillips Andrew Phillips 1100 17.43 0.16.06 3.0
4 FF15 2532 CBYC David Moore Neil Harding 1051 17.09 0.16.19 4.0
5 RS100 413 CYC Tom Powell   1000 16.54 0.16.54 5.0
6 RS200 454 CYC Toby Bedford Liz Beford 1047 17.55 0.17.07 6.0
7 2000 21110 CYC Jon Rennison   1100 19.24 0.17.38 7.0
8 RS400 906 CBYC Matt Sayer   944 16.50 0.17.50 8.0
9 2000 21142 CYC Filip Orzechowski   1100 19.50 0.18.02 9.0
10 FF15 2286 CYC Lawrence Wells Graham Elder 1051 19.13 0.18.17 10.0
11 2000 2940 CBYC Paul Thomas   1100 20.33 0.18.41 11.0
12 2000 2057 CBYC Martin Roots Emily / Charlotte Roots 1100 20.39 0.18.46 12.0
13 Lark 2362 CYC Mike Tyers   1073 20.50 0.19.25 13.0
14 Rooster 8.1 548 CBYC Mark Walker   1040 20.14 0.19.27 14.0
sw.fleets["overall"].races["r5"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r5"].rank = 5;

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 200260 CYC Aidan Bell   1135 22.35 0.19.54 1.0
2 2000 21033 CBYC Helen Phillips Andrew Phillips 1100 22.20 0.20.18 2.0
3 RS400 906 CBYC Matt Sayer   944 19.40 0.20.50 3.0
4 FF15 2532 CBYC David Moore Neil Harding 1051 22.02 0.20.58 4.0
5 RS100 413 CYC Tom Powell   1000 21.36 0.21.36 5.0
6 RS200 454 CYC Toby Bedford Liz Beford 1047 22.40 0.21.39 6.0
7 Rooster 8.1 548 CBYC Mark Walker   1040 23.09 0.22.16 7.0
8 2000 21110 CYC Jon Rennison   1100 24.50 0.22.35 8.0
9 Lark 2362 CYC Mike Tyers   1073 24.20 0.22.41 9.0
10 FF15 2286 CYC Lawrence Wells Graham Elder 1051 24.10 0.23.00 10.0
11 2000 2057 CBYC Martin Roots Emily / Charlotte Roots 1100 25.24 0.23.05 11.0
sw.fleets["overall"].races["r6"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r6"].rank = 6;

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 2000 21033 CBYC Helen Phillips Andrew Phillips 1100 22.59 0.20.54 1.0
2 Laser Radial 200260 CYC Aidan Bell   1135 24.30 0.21.35 2.0
3 FF15 2532 CBYC David Moore Neil Harding 1051 23.33 0.22.24 3.0
4 RS100 413 CYC Tom Powell   1000 23.04 0.23.04 4.0
5 RS400 906 CBYC Matt Sayer   944 22.15 0.23.34 5.0
6 RS200 454 CYC Toby Bedford Liz Beford 1047 24.51 0.23.44 6.0
7 2000 2057 CBYC Martin Roots Emily / Charlotte Roots 1100 26.53 0.24.26 7.0
8 Rooster 8.1 548 CBYC Mark Walker   1040 25.33 0.24.34 8.0
9 FF15 2286 CYC Lawrence Wells Graham Elder 1051 26.26 0.25.09 9.0
10 2000 21110 CYC Jon Rennison   1100 27.43 0.25.12 10.0
11 Lark 2362 CYC Mike Tyers   1073 28.24 0.26.28 11.0



Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com